google-site-verification=y0tGH9EQ2De6ZfKoM09J1eDIdkrWndgdO3iEQtzgHeQ

GPT-4 już jest! Oto jego możliwości i ograniczenia

Najnowsza wersja GPT jest już dostępna. Opowiemy o jego potencjale, tym co potrafi, jak firmy z niego korzystają i dlaczego nadal nie jest w 100% bezpieczny w użyciu.

Eksperci są zgodni, że GPT-4 jest to jak dotąd najbardziej zaawansowanym modelem AI. Przyjrzymy się więc temu modelowi i zobaczymy, jak niektóre firmy i organizacje z niego korzystają oraz jak możesz bezpłatnie go wypróbować.

Co oferuje GPT-4?

Technologia GPT z pewnością zaczyna przypominać początki iPhone’a firmy Apple, gdy każdy nowy model generował dużo hałasu i emocji. Ponieważ każda nowa wersja oferuje bardziej zaawansowane funkcje, które są  jednocześnie łatwo dostępne dla ogółu społeczeństwa, odkrywanie nowości jest po prostu dobrą zabawą.

Sam Altman z OpenAI  w poście na Twitterze inaugurującym uruchomienie GPT-4 nazwał go „najbardziej wydajnym i dopasowanym modelem”.

Najnowszy multimodalny model Open AI został przeszkolony na superkomputerze Azure AI firmy Microsoft. Zatem jeżeli korzystasz z nowej wyszukiwarki Bing, znasz już GPT-4. Według Open AI opracowanie nowej wersji zajęło sześć miesięcy, a nowy model jest potężniejszy i lepiej wyszkolony w rozwiązywaniu problemów związanych z wrogim użyciem, tworzeniem niechcianych treści oraz obawami dotyczącymi prywatności.

GPT-4: Potężniejszy model AI

GPT-4 jest nadal narzędziem sztucznej inteligencji, które pomaga użytkownikom wykonywać zadania przy użyciu języka naturalnego/tekstu. Jednak w porównaniu do swojego poprzednika – ChatGPT może teraz generować dłuższe teksty, tj. zawierające 25 000 słów. Limit ChatGPT wynosił 3000 słów. GPT-4 działa również ze 100 bilionami parametrów, w przeciwieństwie do wcześniej wersji, gdzie było ich „jedynie” 175 miliardów.

Jedną z ciekawych nowych funkcji jest rozpoznawanie obrazu. GPT-4 może interpretować obrazy i przekształcać je w tekst. Jeżeli zadasz mu pytanie dotyczące obrazu, to potrafi wyciągać logiczne wnioski. Na przykład, jeśli sztuczna inteligencja zobaczy obraz z kilkoma balonami przyczepionymi do sznurka i zapytasz, co by się stało, gdybyś przeciął sznurek, GPT-4 odpowie, że balony odlecą.

Nowy model sztucznej inteligencji ma również za zadanie lepiej pomagać użytkownikom w nauce i zadaniach kreatywnych.

Wraz z kilkoma wybranymi partnerami firma Open AI zbadała kilka obiecujących biznesowych przypadków użycia modelu AI.

Od nauki do ułatwień dostępu: nowe biznesowe przypadki użycia z GPT-4

Rozpiętość przypadków użycia najnowszego modelu GPT jest szeroka, od poprawy dostępu do informacji, poprzez wykorzystanie GPT-4 w edukacji, po poprawę dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Na przykład duński start-up Be My Eyes wykorzystuje możliwości rozpoznawania obrazu GPT-4, aby treści wizualne były bardziej dostępne dla osób niewidomych lub niedowidzących. Zamiast ograniczonych opisów obrazów alternatywnych GPT-4 może teraz zapewnić użytkownikom większy kontekst wokół ilustracji i poprawić wrażenia użytkownika.

Innym ciekawym przypadkiem użycia jest program pilotażowy Khan Academy, który wykorzystuje GPT-4 jako nauczyciela. Model sztucznej inteligencji ma pomóc piątoklasistom zrozumieć problemy matematyczne nie tylko udzielając im odpowiedzi, ale faktycznie wyjaśniając zasady matematyczne na ich poziomie wiedzy.

Aplikacja językowa Duolingo wypróbowuje również GPT-4 w celu zwiększenia możliwości uczenia się, w którym użytkownicy mogą ćwiczyć swoje umiejętności językowe z partnerem AI lub korzystać z technologii, aby dowiedzieć się dlaczego ich odpowiedzi były nieprawidłowe.

Patrząc na świat biznesu Morgan Stanley wykorzystuje wewnętrznie GPT, aby pomóc swoim pracownikom w szybszym znajdowaniu informacji. W przypadku firmy dysponującej ogromną ilością danych pomaga to znacznie zaoszczędzić czas.

Nawet rządy zaczęły korzystać z nowego modelu GPT. Na przykład Islandia trenuje GPT-4 ze słownictwem islandzkim, aby pomóc ocalić język.

Nadal występują pewne problemy z bezpieczeństwem

Mimo że zespół Open AI pracował nad poprawą bezpieczeństwa GPT, wciąż jest to technologia, która nie jest w 100% bezpieczna.

Jeśli zamierzasz wykorzystać technologię GPT w biznesie, powinieneś dokładnie przeanalizować takie kwestie, jak np.:

  • ochrona danych (jako otwarte oprogramowanie modele GPT Open AI nie zapewniają ścisłej ochrony danych użytkownika)
  • prawa autorskie (treści tworzone przez GPT-4 mogą być chronione)
  • modele GPT nie mogą działać z informacjami, do których nie mają dostępu

Warto mieć na uwadze to, że GPT może dawać wiarygodne odpowiedzi na pytania i generować logiczny tekst, ale nie ma gwarancji, że informacje są poprawne, nawet jeśli najnowszy model ma znacznie lepszy wskaźnik dokładności.

Jak wypróbować GPT za darmo

Obecnie istnieją dwa sposoby wypróbowania GPT-4 za pośrednictwem OpenAI. Jednym z nich jest interfejs API, ale musisz umieścić swoje nazwisko na liście oczekujących. Biorąc pod uwagę popularność tej technologii może to zająć trochę czasu.

Inną opcją jest ChatpGPT Plus. Uzyskujesz dostęp do usługi za 20 dolarów miesięcznie.

Jeśli chcesz wypróbować technologię GPT za darmo, istnieje trzecia opcja: Sinch Engage. Platforma konwersacyjna Sinch’a dla komunikatorów posiada integrację z GPT. Dzięki temu możesz odkrywać różne przypadki użycia, np. uzyskasz pomoc przy tworzeniu biuletynów i newletterów lub udoskonalisz odpowiedzi agentów obsługi klienta.

Żródło: sinch.com

Dowiedz się, jak klienci korzystają z naszych produktów, usług i technologii SAP. Zapraszamy do kontaktu!

15 + 12 =

ul. Powstańców Śląskich 42/12, 01-381 Warszawa

Produkty

SAP Customer Experience

SAP Field Service Management

SAP Conversational AI

SAP Intelligent Robotic Process Automation

Sinch Contact Pro

Infrastruktura VoIP

1trust Service

Usługi

Wdrożenia

Zarządzanie projektami

Integracje i pomoc techniczna

O nas

O firmie

Partnerzy i technologie

Aktualności